Starši in otroci

PRAVICE OTROK

• Otroke sprejemamo kot enkratne osebnosti z njihovimi individualnimi značilnostmi. Vsem otrokom zagotavljamo enake možnosti.
  • Nudimo jim varno, zdravo, spodbujajoče okolje kot pomoč pri razvoju telesne, duševne in socialne samostojnosti (neodvisnosti).
  • Upoštevamo značilnosti otrokovega razvoja v različnih starostnih obdobjih.
  • Življenje in delo je v vrtcu organizirano tako, da upošteva razlike, pravice do izbire in drugačnosti.

PRAVICE STARŠEV

• Starši imajo pravico vpogleda v program za predšolske otroke, do obveščenosti o življenju in delu v vrtcu in pravico do zaščite osebnosti s poudarkom na varstvu osebnih podatkov.
  • Starši lahko sodelujejo pri načrtovanju in organiziranju življenja in dela v vrtcu in skupini.
  • Pri tem morajo upoštevati meje svojega soodločanja in ne smejo posegati v strokovno avtonomnost vrtca.
  • Vrtec omogoča ob vstopu otroka v vrtec postopno uvajanje, tako da smejo biti straši nekaj časa skupaj z otrokom v skupini.

OBVEZNOSTI STARŠEV

• Ob vpisu otroka v vrtec starši seznanijo odgovorne z otrokovimi posebnostmi (alergije, bolezni itd.).
  • Pred začetkom obiskovanja vrtca mora otrok opraviti zdravniški pregled.
  • Otroke pripeljejo v vrtec do 8. ure zjutraj in ga izročijo vzgojiteljici ali pomočnici vzgojiteljice. Ponj pridejo do 16.30.
  • Obvestijo vzgojitelja o dnevni odsotnosti otroka iz vrtca do 8.00.
  • Sporočijo, če je otrok zbolel za nalezljivo boleznijo.
  • Mesečno poravnajo plačilo oskrbnine s položnico v določenem roku.
  • Izpolnijo izpisnico 30 dni pred odhodom otroka iz vrtca.