Za starše

PROGRAM SODELOVANJA S STARŠI

Sodelovanje med vrtcem in starši je pomemben vidik kakovosti predšolske vzgoje, saj prav to sodelovanje veliko prispeva k ustreznemu dopolnjevanju družinske in institucionalne vzgoje.

Pri odnosu med vrtcem in starši je zelo pomembna delitev odgovornosti in različnih pristojnosti. Institucija bo staršem nudila storitve, ne bo pa posegala v njihovo sfero zasebnosti. Tako mora vrtec spoštovati kulturo, identiteto, jezik, svetovni nazor, vrednote, prepričanja, navade in običaje otrokove družine. Starši pa morajo upoštevati meje svojega soodločanja, ki ne smejo posegati v strokovnost institucije.

Straši imajo pravico sodelovati pri načrtovanju življenja in dela v vrtcu in oddelku ter po dogovoru z vzgojiteljem aktivno sodelovati pri vzgojnem delu, vendar ob upoštevanju strokovne avtonomnosti vrtca.

Še posebej je pomembno je, da imajo starši pravico do postopnega uvajanja otroka v vrtec in možnost dogovora o najbolj sprejemljivem načinu vključevanja svojega otroka v vrtec.

Staršem je vedno na voljo publikacija o vrtcu, ki vključuje vse informacije v skladu z zakonom in ustreznimi pravilniki. Oglasne deske pa so namenjene stalnemu obveščanju staršev o tem, katere dejavnosti potekajo, kako se odvija življenje v oddelku.

OBLIKE SODELOVANJA

• vsakodnevni kontakti ob sprejemanju in oddajanju otrok
  • vsakodnevno seznanjenje z vsebino vzgojnih dejavnosti
  • pogovorne ure, enkrat mesečno s starši in vzgojiteljico- poglobljen pogovor o napredku otroka
  • roditeljski sestanki
  • vključevanje v redno vzgojno delo, delavnice, izleti, predstavitve poklica
  • postopno vključevanje otrok v vrtec
  • delavnice, prireditve in izobraževanja za starše
  • obiski na domu in delovnem mestu staršev
  • enkrat letno so povabljeni k skupni sveti maši otrok, njihovih staršev in delavcev vrtca

OBVEZNOSTI STARŠEV

• ob vpisu otroka v vrtec starši seznanijo odgovorne z otrokovimi posebnostmi(alergije, bolezni…)
  • pred začetkom obiskovanja vrtca mora otrok opraviti zdravniški pregled
  • otroke pripeljejo v vrtec do 8. ure zjutraj in ga izročijo vzgojiteljici ali pomočnici vzgojiteljice. Ponj pridejo do 16.30.
  • obvestijo vzgojitelja o dnevni odsotnosti otroka iz vrtca
  • sporočijo, če je otrok zbolel za nalezljivo boleznijo
  • mesečno poravnajo plačilo oskrbnine s položnico v določenem roku
  • izpolnijo izpisnico 30 dni pred odhodom otroka iz vrtca